Pro Serisi: Despel HDM P – Ekoloji Üniteleri

Despel PRO Serisi  Mutfak Davlumbazları Ekoloji Ünitesi Seri: HDM P

Tanım : MUTFAK EGZOZ EKOLOJİ ÜNİTESİ

Ekoloji üniteleri, mutfak davlumbazlarında ki egzoz havasında bulunan yağ partiküllerini, is, duman ve kokuyu dış ortama egzoz ederken bu kirleticileri filtreleyerek çevreye verilmesini önleyen havalandırma cihazlarıdır. Bir ekoloji ünitesi seçim ve tasarımında en önemli kriter, mutfağın özelliklerine göre doğru konfigürasyonun belirlenmesidir. Santral tipi ekoloji üniteleri (HDM) büyük hacimli mutfaklar için özel tasarlanmış, ağır çalışma şartlarına uygun endüstriyel makinalardır. Geniş debi aralığı ve birçok alanın tek bir cihazla havalandırılmasına imkan veren debi büyüklükleriyle özellikle otel mutfakları, yemekhane ve gıda tesisi mutfakları için vazgeçilmezdir. Ayrıca büyük hacimli restaurant mutfakları içinde yoğunluk baz alındığında kullanılması gereken bir modeldir.

İçerik :

FİLTRE : 1;

Hava Yıkama Ünitesi : 1. kademede su duvarı ile is ve kaba taneler filtrelenir, 2. kademe olarak metal filtreler yüksek basınçlı su püskürtülerek ince tane yıkaması yapılır.

– Kabin konstrüksiyonu paslanmaz sac panellerden meydana gelmiştir.
– Su perdesi sistemi paslanmaz sac panellerden yapılmış olup mafsallıdır böylece hava yıkama sistemine bakım için kolayca erişilebilir.
– Su tankı paslanmaz sacdan sızdırmaz kaynaklı olarak imal edilmiştir.
– Tıkanmaları önlemek için uygun çapta boru vana ve sökülebilir tipte yıkama nozulu kullanılmıştır.
– Servis vanaları kelebek tiptir.
– Su giriş valfi, taşma borusu, pompa emişinden önce sökülebilir su filtresi ile teçhiz edilmiştir.
– Egzost fanı ve su sirkilasyon pompası santrifüj tiptedir.
– Aydınlatma için etanj tip fluoresan lambalı armatürler kullanılmıştır.
– Elektrik panosu kabin üzerine yerleştirilmiş olup dahili kablo tesisatı çekilmiştir.
– Su perdeleme ve hava yıkama sistemi vasıtasıyla egzost havası ile sürüklenen partiküller en iyi şekilde tutulmaktadır.
– Hava yıkama sistemi içerisine monte edilmiş olan eliminatör – seperatör sistemi vasıtasıyla egzost havası içerisindeki yağ yüklü su damlacıkları tutularak çevre kirlenmesi önlenmektedir.
– Manuel ve sürekli çalışmalara uygundur.

FİLTRE : 2;

ESP-R : %96 (@ 3 µm) Verim elektrostatik filtre Ashrae test

Elektrostatik filtreler davlumbazdan egzoz edilen hava içerisinde yer alan yağ partiküllerini yüksek gerilimli iyonizerden geçirerek negatif yüklü iyonlar haline dönüştürür, buradan pozitif ve negatif sıralı plakalardan oluşmuş kolektör hücresinden geçirir ve pozitif yüklü plakalar tarafından bu yağ partikülleri tutulur. Dış ortama atılan davlumbaz egzoz havası, ünite tarafından 0,01 mikrona kadar olan partikülleri %96 oranında (E1 serisi) filtreler, böylelikle pişirme kaynaklı kirleticilerden, yağdan, dumandan ve isden arındırılmış olarak doğaya verilir

FİLTRE : 3;

HEPA H11 : H11 sınıfı yüksek verimli hepa filtre

Amaç: Çok ince dumanın ve partiküllerin filtrelenmesi

  • Verimlilik > % 98 (0,3 μm için verimli)
  • EN1822: 2009’a göre sınıflandırılmış E11
  • Gömme paket kolay kullanım sağlar
  • Tek parça conta, sızdırmaz gövde

Mutlak filtreler EN1822: 2009’a göre E11 olarak sınıflandırılmıştır. Mevcutta HEPA olmayan bir HVAC kurulumunu HEPA kurulumuna yükseltmek için ideal çözümdür. Girintili mini pileli medya yapısı, mutlak filtrelerinin kullanımı ve montajı kolay olduğu anlamına gelirken, yüksek kaliteli MDF kasa sızdırmazlığı ve sağlam gövde yapısını oluşturur.

FİLTRE : 4;

ESP-F : %99 Verim elektrostatik filtre ISO16890

Elektrostatik filtreler davlumbazdan egzost edilen hava içerisinde yer alan yağ partiküllerini yüksek gerilimli iyonizerden geçirerek negatif yüklü iyonlar haline dönüştürür, buradan pozitif ve negatif sıralı plakalardan oluşmuş kolektör hücresinden geçirir ve pozitif yüklü plakalar tarafından bu yağ partikülleri tutulur. Dış ortama atılan davlumbaz egzost havası, ünite tarafından 0,01 mikrona kadar olan partikülleri %99 oranında filtreler, böylelikle pişirme kaynaklı kirleticilerden, yağdan, dumandan ve isden arındırılmış olarak doğaya verilir.

Elektrostatik hava temizleyicileri toz, yağ sisi, pişirme dumanı ve çeşitli kirleticiler gibi ıslak ve kuru parçacıkların toplanmasında kullanılır. Ağır partiküller içeren egzos havası fan tarafından kaba parçacıklarını yakalayan yıkanabilir metal bir ön filtreden geçirilir. Bazıları 0,01 mikron kadar küçük olan kalan parçacıklar, partikülün bir elektrik yükü aldığı güçlü bir elektriksel alana (iyonlaştırıcı bölüm) geçer. Yüklenen parçacıklar daha sonra eşit aralıklarla yerleştirilmiş paralel plakalardan oluşan bir kollektör plaka bölümüne geçer. Kirletici maddeler bu plakalarda tutulur ve drenaja süzülür.

– Duman, yağ ve katı yağ parçacıklarını %99’e kadar ortadan kaldırır
– Parçacıkları mikron altı düzeylerde filtreler
– Dahili bir drenaj ile tasarlanmıştır
– Modüler Cell tasarımı ile kolay bakım ve temizlik
– Ticari mutfak uygulaması için özel olarak tasarlanmıştır.
– Enerji tasarruflu

FİLTRE : 5;

UVC-P : Çok yoğun ozon üreten Ultraviyole lambalar

Üniteler, ozon üreten yüksek verimli UV-c lambalara sahiptir. Pişirme işlemindeki yağ ve kokular, ilk olarak fotoliz olarak bilinen bir işlemde UV-C ışığı ile saldırıya uğrar. Ozon daha sonra egzoz hattı boyunca ozonoliz olarak bilinen bir işlemle hareket ederken koku moleküllerini temizlemeye devam eder.

– Uzun ömürlü UV-C lambalarla birlikte mükemmel şekilde eşleşen balastlar
– Yüksek yoğunluklu UV-C ve ozon teknolojisi
– Yağ, is ve gaz kokularını yok eder (Örneğin ağır kokulu balık restoranları)
– Düşük maliyetli ve sınırlı bakım gereksinimleri
– Karbon filtrelerin kullanım ömürlerini uzatır, verimlerini arttırır

“Koku nötrleştiricileri” olarak da bilinen ünitelerimiz koku moleküllerini parçalamaktadır. Kokuları maskelemeden, yok eder. Bağımsız bir şekilde test edildiğinde ozon (ekoloji ünitemizde kullanıldığı gibi) kokuların %90’ına kadar başarıyla nötrleştirir. [Avrupa Standardı EN13725: 2003]

FİLTRE : 6;

Kartuş tip Aktif Karbon Granül Filtre – 600mm

Aktif karbon filtrelerin gaz halindeki kokuları kontrol etmedeki kullanımları iyi bilinmektedir. Geleneksel olarak, süngerimsi yapıdaki yüzeyinden hava geçerken gaz halindeki kokuları emer. Dezavantajı, hızlı bir şekilde doymuş olmalarıdır ve bu yüzden düzenli olarak değiştirilmeleri gerekir. Daha yeni ozon bazlı (ozonoliz) teknolojileri, gaz kokusunun kontrolü için giderek daha popüler ve etkili bir alternatif olduğunu kanıtlamaktadır.
Bununla birlikte, son araştırmalar, aktif karbonun ozonu havadan uzaklaştırmakta çok iyi olduğunu gösteriyor; bu da aktif karbon filtrelerini ozon bazlı sistemlere faydalı bir tamamlayıcı yapıyor. Bu şekilde kullanıldığında, ozon gaz fazındaki  kokuları giderir ve aktif karbon yüzeyi üzerinde sıkışan kalıntı koku moleküllerini  daha da oksitleyerek karbon filtreleri daha uzun süre dayanır.

Iodine : 900 mg/g (AWWA B 600-78)
Spesifik Yüzey Alanı : 1000 m²/g
Yoğunluk  : 550kg/m³ (ASTM D 2854)
CCI adsorbsiyonu : 50 % (ASTM D3467)

Teknik Çizim