EKOLOJİ ÜNİTESİ NEDİR? NEREDE KULLANILIR?

Endüstriyel mutfaklar da pişirme esnasında, ızgara, firin, mangal, ocak gibi pişiricilerde oluşan buhar, duman, is ve kötü koku gibi istenmeyen faktörler, mutfaklarımızda çalışan personeli olumsuz yönde etkileyebildiği gibi çevremizde ki yerleşim alanlarında rahatsızlıklara ve dolayısıyla şikayetlerin oluşumuna sebebiyet vermektedir. Yetkili kurumlara yapılan bu şikayetler sonucunda çoğu işletme faaliyetini durdurmak zorunda kalmaktadır. Bu sebeple hem çevreyi, hem insanları ve hem de işletmenizi korumak için, prestij ve para kaybına neden olmamak için ekoloji üniteleri kullanılmaktadır.

Ekoloji üniteleri, mutfak davlumbazlarında ki egzoz havasında bulunan yağ partiküllerini, is, duman ve kokuyu dış ortama egzoz ederken bu kirleticileri filtreleyerek çevreye verilmesini önleyen havalandırma cihazlarıdır. Bir ekoloji ünitesi seçim ve tasarımında en önemli kriter, mutfağın özelliklerine göre doğru konfigürasyonun belirlenmesidir. Santral tipi ekoloji üniteleri büyük hacimli mutfaklar için özel tasarlanmış, ağır çalışma şartlarına uygun endüstriyel makinalardır. Geniş debi aralığı ve birçok alanın tek bir cihazla havalandırılmasına imkan veren debi büyüklükleriyle özellikle otel mutfakları, yemekhane ve gida tesisi mutfakları için vazgeçilmezdir. Ayrıca büyük hacimli restaurant mutfakları içinde yoğunluk baz alındığında kullanılması gereken bir modeldir. Mutfak ve pişirme tipine göre elektrostatik ayrıştırıcı filtre (ESP), aktif karbon filtre, UV-C lamp veya lyon/Ozon filtre modüllerinden oluşan farklı konfigürasyonlar ile optimum egzoz ve koku filtrasyonu sağlanır.
Ekoloji üniteleri elektrik panosu üzerinde, tak ve çalıştır modeller olup, ihtiyaç bazlı mutfak havalandırması için gelişmiş otomasyon opsiyonlarına sahiptir.
Ekoloji ünitelerinin en sorunlu kısmı temizlik ve bakımdır. Ekoloji ünitelerinin içindeki filtreler düzenli periyotlarda temizlenmeli, değiştirilmeli ve bakımları yapılmalıdır. Ünitelerin fan, motor ve elektrik bağlantılarının kontrol edilmesi gerekmektedir. Ekoloji Ünitelerinin bakımları düzenli olarak yapıldığı takdirde, hem cihazın daha verimli çalışması sağlanır, hem de cihazın ve işletmenin geri dönüşü olmayan zararlar görmesinin önüne geçilir. Bakım konusunda yetkili uzman firmalardan destek alınması önem arz eder.