Heavy Serisi: Despel HDM VH – Ekoloji Üniteleri

Despel HEAVY Serisi  Mutfak Davlumbazları Ekoloji Ünitesi Seri:HDM VH

Tanım : MUTFAK EGZOZ EKOLOJİ ÜNİTESİ

Ekoloji üniteleri, mutfak davlumbazlarında ki egzoz havasında bulunan yağ partiküllerini, is, duman ve kokuyu dış ortama egzoz ederken bu kirleticileri filtreleyerek çevreye verilmesini önleyen havalandırma cihazlarıdır. Bir ekoloji ünitesi seçim ve tasarımında en önemli kriter, mutfağın özelliklerine göre doğru konfigürasyonun belirlenmesidir. Santral tipi ekoloji üniteleri (HDM) büyük hacimli mutfaklar için özel tasarlanmış, ağır çalışma şartlarına uygun endüstriyel makinalardır. Geniş debi aralığı ve birçok alanın tek bir cihazla havalandırılmasına imkan veren debi büyüklükleriyle özellikle otel mutfakları, yemekhane ve gıda tesisi mutfakları için vazgeçilmezdir. Ayrıca büyük hacimli restaurant mutfakları içinde yoğunluk baz alındığında kullanılması gereken bir modeldir.

İçerik :

FİLTRE : 1;

SEPARATOR  : Yağ ve buhar damlacıklarını süzer, köz/kıvılcım atlamalarını önler.

Egzos havası içinde bulunan kaba partiküllerin tutulmasında ve alt tavaya süzülmesini sağlayan ön filtre elemanıdır. Özellikle yüksek sıcaklıkla oluşan ve yükselen köz ve tutuşturucu maddelerin kaba tanelerinin ünite içine girişini engeller. Ünite içi yangın riskini azaltır, değişim gerektirmez, yıkanarak kullanır, kaba yağ tanelerini tutarak, filtrelerin bakım sürelerini uzatır, 300°C’de 120 dakika sıcaklık dirençli Al profillerden mamul, kızaklar sayesinde kolay bakım ve temizlik yapılır, yağ süzülmesi için separatör altında drenaj tavası bulunur.
-Yüksek partikül ve nem ayırma verimliliği
– A Sınıfı sonuçları (EN 13030: 2001)
– Minimum basınç düşüşü
– Simüle edilmiş partikül eliminasyonu için EN 13030: 2001 testine göre test edilmiş,
– Tek kademeli, iki kademeli ve üç kademeli konfigürasyonlar için bağımsız partikül giderme etkinliği testi yapıldı
– Kolay kurulum ve devreye alma
– Özel bir bakım gerekmez

FİLTRE : 2;

MUTLAK FİLTRELER
MPF 5 : ISO ePM10 55% , MPF 8 : ISO ePM1 65%  ISO16890
HEPA H11 : H11 sınıfı yüksek verimli hepa filtre

Amaç: Çok ince dumanın ve partiküllerin filtrelenmesi

  • Verimlilik > % 98 (0,3 μm için verimli)
  • EN1822: 2009’a göre sınıflandırılmış E11
  • Gömme paket kolay kullanım sağlar
  • Tek parça conta, sızdırmaz gövde

Mutlak filtreler EN1822: 2009’a göre E11 olarak sınıflandırılmıştır. Mevcutta HEPA olmayan bir HVAC kurulumunu HEPA kurulumuna yükseltmek için ideal çözümdür. Girintili mini pileli medya yapısı, mutlak filtrelerinin kullanımı ve montajı kolay olduğu anlamına gelirken, yüksek kaliteli MDF kasa sızdırmazlığı ve sağlam gövde yapısını oluşturur.
Bu filtre, dikey ya da yatay konumda takılabilir pileli yapıdan oluşur. Mutlak filtreler, düşük enerji tüketimi ve uzun hizmet ömrü ile sonuçlanan düşük medya direnci sunar. Filtrenin çevresi etrafındaki tek parça bir dökme conta sızdırmaz montaj sağlar. Bu filtre tamamen yanabilir malzemelerden yapılmıştır ve sıcaklık sınırı 70°C dir.

FİLTRE : 3;

ESP-F  : %99 Verim elektrostatik filtre ISO16890


Elektrostatik filtreler davlumbazdan egzost edilen hava içerisinde yer alan yağ partiküllerini yüksek gerilimli iyonizerden geçirerek negatif yüklü iyonlar haline dönüştürür, buradan pozitif ve negatif sıralı plakalardan oluşmuş kolektör hücresinden geçirir ve pozitif yüklü plakalar tarafından bu yağ partikülleri tutulur. Dış ortama atılan davlumbaz egzost havası, ünite tarafından 0,01 mikrona kadar olan partikülleri %99 oranında filtreler, böylelikle pişirme kaynaklı kirleticilerden, yağdan, dumandan ve isden arındırılmış olarak doğaya verilir.
Elektrostatik hava temizleyicileri toz, yağ sisi, pişirme dumanı ve çeşitli kirleticiler gibi ıslak ve kuru parçacıkların toplanmasında kullanılır. Ağır partiküller içeren egzoz havası fan tarafından kaba parçacıklarını yakalayan yıkanabilir metal bir ön filtreden geçirilir. Bazıları 0,01 mikron kadar küçük olan kalan parçacıklar, partikülün bir elektrik yükü aldığı güçlü bir elektriksel alana (iyonlaştırıcı bölüm) geçer. Yüklenen parçacıklar daha sonra eşit aralıklarla yerleştirilmiş paralel plakalardan oluşan bir kollektör plaka bölümüne geçer. Kirletici maddeler bu plakalarda tutulur ve drenaja süzülür.
– Duman, yağ ve katı yağ parçacıklarını %99’e kadar ortadan kaldırır
– Parçacıkları mikron altı düzeylerde filtreler
– Dahili bir drenaj ile tasarlanmıştır
– Modüler Cell tasarımı ile kolay bakım ve temizlik
– Ticari mutfak uygulaması için özel olarak tasarlanmıştır.
– Enerji tasarruflu

FİLTRE : 4;

UVC-P : Çok yoğun ozon üreten Ultraviyole lambalar


Üniteler, ozon üreten yüksek verimli UV-c lambalara sahiptir. Pişirme işlemindeki yağ ve kokular, ilk olarak fotoliz olarak bilinen bir işlemde UV-C ışığı ile saldırıya uğrar. Ozon daha sonra egzoz hattı boyunca ozonoliz olarak bilinen bir işlemle hareket ederken koku moleküllerini temizlemeye devam eder.
– Uzun ömürlü UV-C lambalarla birlikte mükemmel şekilde eşleşen balastlar
– Yüksek yoğunluklu UV-C ve ozon teknolojisi
– Yağ, is ve gaz kokularını yok eder (Örneğin ağır kokulu balık restoranları)
– Düşük maliyetli ve sınırlı bakım gereksinimleri
– Karbon filtrelerin kullanım ömürlerini uzatır, verimlerini arttırır
“Koku nötrleştiricileri” olarak da bilinen ünitelerimiz koku moleküllerini parçalamaktadır. Kokuları maskelemeden, yok eder. Bağımsız bir şekilde test
edildiğinde ozon (ekoloji ünitemizde kullanıldığı gibi) kokuların %90’ına kadar başarıyla nötrleştirir. [Avrupa Standardı EN13725: 2003]

FİLTRE : 5;

Kartuş tip Aktif Karbon Granül Filtre – 600mm


Aktif karbon filtrelerin gaz halindeki kokuları kontrol etmedeki kullanımları iyi bilinmektedir. Geleneksel olarak, süngerimsi yapıdaki yüzeyinden hava geçerken gaz halindeki kokuları emer. Dezavantajı, hızlı bir şekilde doymuş olmalarıdır ve bu yüzden düzenli olarak değiştirilmeleri gerekir. Daha yeni ozon bazlı (ozonoliz) teknolojileri, gaz kokusunun kontrolü için giderek daha popüler ve etkili bir alternatif olduğunu kanıtlamaktadır.
Bununla birlikte, son araştırmalar, aktif karbonun ozonu havadan uzaklaştırmakta çok iyi olduğunu gösteriyor; bu da aktif karbon filtrelerini ozon bazlı sistemlere faydalı bir tamamlayıcı yapıyor. Bu şekilde kullanıldığında, ozon gaz fazındaki  kokuları giderir ve aktif karbon yüzeyi üzerinde sıkışan kalıntı koku moleküllerini  daha da oksitleyerek karbon filtreleri daha uzun süre dayanır.

Iodine : 900 mg/g (AWWA B 600-78)
Spesifik Yüzey Alanı : 1000 m²/g
Yoğunluk  : 550kg/m³ (ASTM D 2854)
CCI adsorbsiyonu : 50 % (ASTM D3467)

Teknik Çizim